OZONOWANIE jest to nowe rozwiązanie w procesie dezynfekcji pomieszczeń. Wykorzystuje się je w szczególności do walki z grzybem, pleśnią oraz niepożądanym robactwem, bakteriami i wirusami. Oprócz samego pomieszczenia ozon dezynfekuje również całe jego wyposażenie oraz sprzęt znajdujący się w nim. Ozonowanie stało się niezmiernie popularne podczas aktualnej pandemi SARS-COV2. Także jest ono rekomendowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny do walki z pandemią. Ozonowanie jest bezpieczną formą dezynfekcji pomieszczeń. Jest przede wszystkim ekologiczne oraz nie pozostawia żadnych środków ubocznych w środowisku.
Usługi czyszczenia tapicerek

Co to jest ozonowanie i kiedy się go wykorzystuje?
Ozon to połączenie trzech cząsteczek tlenu. W tym jedna z nich jest aktywna i oddziela się od pozostałych cząsteczek przez co wchodzi w reakcje z innymi związkami. Ten jeden atom tlenu rozbija substancje oraz tworzy nowe. Ozon jest cząsteczką bardzo reaktywną i dlatego jest bardzo skuteczny podczas dezynfekcji pomieszczeń oraz niwelowaniu przykrych zapachów. Ozon posiada właściwości biobójcze, antyseptyczne oraz utleniające. Dlatego też często wykorzystywany jest zamiast chloru w basenach.
Zastosowanie ozonowania
Ozonowanie stosuje się w wielu przypadkach, m.in:
- dezynfekcja pomieszczeń,
- usuwanie grzybów oraz pleśni,
- usuwanie robactwa,
- niwelowanie nieprzyjemnych zapachów,
- odkażanie pomieszczeń, w których znajdowała się chora osoba,
- w pomieszczeniach zatęchłych np. stare kamienice,
- po zalaniu lokalu lub jego pożarze,
- dezynfekowaniu pieniędzy, kart bankomatowych, telefonów,
- po remoncie lokalu;
Ozonowanie pomieszczenia jest rekomendowane również, gdy osoby w nim przebywające skarżą się na alergie spowodowaną drobnoustrojami. Ozon jest cząsteczką lekką podobnie do tlenu, dlatego jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarku lokalu, a nawet jego wentylacji, rur, klimatyzacji, szaf i szuflad.
Jak wykonać ozonowanie?
Ozonowaniem zajmują się specjalistyczne firmy posiadające odpowiedni sprzęt oraz kwalifikacje. Wykonanie ozonowania samemu może mieć skutki zdrowotne w postaci problemów z płucami.
Generatory ozonu działają na zasadzie podobnej do wyładowań atmosferycznych, czyli wyładowań koronowych (zmiana cząsteczek tlenu). Istotnym aspektem jest, to że ozon posiada cięższą masę niż tlen. Dlatego też generator należy ustawić w odpowiednim miejscu, czyli podwyższeniu. Cały proces ozonowania musi być ciągle kontrolowany. Im dochodzi wyższego stężenia ozonu tym czas dezynfekcji jest krótszy.
Należy pamiętać, że podczas ozonowania w pomieszczeniu:
- nie powinien przebywać żaden człowiek, zwierzę oraz roślinność (również w pomieszczeniu obok),
- lokale, w których przeprowadzane jest ozonowanie powinny być szczelnie zabezpieczone,
- przedmioty nietrwałe, wrażliwe lub gumowe powinny zostać usunięte z pomieszczenia,
- podczas ozonowania nie wolno palić papierosów oraz stosować środków łatwopalnych,
- po zakończeniu dezynfekcji pomieszczenia powinno się go przewietrzyć co najmniej 30 min lub nie wchodzić do niego przez 4 godziny.